Samanlı Dağlarını en hızlı keşfetmenin yolu: Jeep Safari…
Yuvacık bölgesi neden mi eşsiz manzaralar sunuyor? Bunu anlamanın tek yolu keşfetmekten geçiyor.

Bölgemizin coğrafik yapısı incelendiğinde, çok sayıda dere ve bu derelerin oluşturmuş olduğu vadi tipi kanyonlarla karşılaşırız. Vadi tipi kanyonlar, bölgenin yüksek yapısıyla örtüşünce eşsiz manzaralar oluşturuyor. Samanlı dağları, Yalova’dan başlayıp Adapazarı Geyve boğazı-Pamukova ya kadar uzanan sıradağlardır. Yükseklik ortalamasının ve engebeli yapısının en yoğun olduğu Yuvacık bölgesidir. Bu açıdan, bölgeyi keşfetmek hiçte kolay değildir. Birde Marmara bölgesindeki en bakir ormanları bu tabloya eklediğimizde keşif git gide zorlaşmaktadır.

Yuvacık çanağında içlere doğru gittikçe, iklimde anlık değişimler gözlenmekte ve bu durumda bitki dokusunu çeşitlendirmektedir. Bölge küçük Karadeniz diye anılsa da, Akdeniz’e ait bitki dokusuna da sahip oluşuyla da, farklılığını her anlamda ortaya koymaktadır. Bir bakıma bölgeye, Akdeniz’i Karadeniz’le kucaklaştıran bir geçiş bölgesi diyebiliriz. Bölgede doğal yaşam, sadece bitkilerde değil hayvanlarda da gözlemlenmektedir. Ayıdan kurda, şahinden kartala, geyikten alabalığa, çok sayıda hayvan türünün yaşam alanıdır Yuvacık çanağı. İstanbul’a, kentleşme ve sanayileşmeye bu kadar yakın olan bu yerde, doğal yaşam sarp ve keskin vadilere tutunmaya devam etmektedir.

Bu kadar özelliğin ve zenginliğin bir arada olduğu bölgemiz, özellikle 2000 yılından sonra ekolojik turizme açılmıştır. Doğal alanları sürdürülebilirlik ilkesi çerçevesinde korumaya çalışan ve ekonomik değerler oluşturarak her geçen gün daha fazla doğa duyarlılığına sahip insanı bölgemize çeken bu anlayış, misafirlerimize bölgemizi keşfetmenin alternatiflerini geliştirmiş ve geliştirmeye de devam etmektedir. Beş kayalar tabiat parkının da içinde bulunduğu bu cenneti hızlı keşfetmek için, işte alternatif jeep safari turlarımız…